Homeopatia – wiara czyni cuda

Czy warto stosować leki homeopatyczne?

W odróżnieniu od dostępnych w aptekach preparatów medycznych zawierających konkretne substancje czynne w podanej ilości, tzw. leki homeopatyczne zawierają ich bardzo mało – można nawet powiedzieć, że prawie wcale lub wcale. Skuteczność takich leków ma polegać na pamięci molekularnej wody, czyli swoistej hipotezie, że w komórkach (wody i nie tylko) przechowywane są informacje o substancjach, jakie kiedykolwiek zostały w niej rozpuszczone, niezależnie od obecnego stanu rozcieńczenia. Żeby bardziej zobrazować owo ciekawe założenie, można posłużyć się przykładem wlania jednej kropli substancji czynnej do Morza  Śródziemnego. Zgodnie z założeniami homeopatów, po wykonaniu takiej czynności cała woda z Morza Śródziemnego ma właściwości lecznicze właściwe dla wspomnianej substancji i można ją pić bez konsekwencji związanych z jakimkolwiek przedawkowaniem, ale oczywiście z zachowaniem szans na wyleczenie.

Wszystko rozbija się o wiarę

Można więc domniemywać, że duże znaczenie w procesie leczenia preparatami homeopatycznymi ma efekt placebo. Efekt ten polega na wierze w skuteczność leku, albo na wierze, że istotnie go się przyjmuje (a nic takiego nie zachodzi). Znów warto podać przykład, w jaki sposób to działa. Otóż podczas badania efektu placebo podzielono grupę badanych na dwie mniejsze grupy. Jedna otrzymywała codziennie porcję leku faktycznie mogącego wyleczyć ich dolegliwość, druga podobny w kształcie i konsystencji „lek” nie do odróżnienia bez badań chemicznych, pozbawiony jakichkolwiek właściwości leczniczych. Po zakończeniu eksperymentu okazało się, że pierwsza grupa owszem, miała świetne wyniki leczenia, ale dość dużo pozytywnych efektów zaobserwowano również w grupie drugiej… Badani wierząc, że przyjmują lek, zmobilizowali swój organizm poprzez pozytywne myślenie i udało im się osiągnąć całkiem niezłe rezultaty. W podobny sposób działają leki homeopatyczne. Więc chociaż ich działanie jest mocno dyskusyjne, czy można potępiać coś, co przynosi pozytywne skutki?

2 Komentarze

  1. Wszystko z umiarem. Nie wykluczam przydatności homeopatii w niektórych przypadkach, ale trzeba wiedzieć, kiedy nie wystarczy, bo inaczej mamy leczenie nowotworów przez szamanów bez wykształcenia.

  2. Niektóre syropy homeopatyczne dostawał mój mały synek gdy miał dziwne przeziębienia i nie chcieliśmy podawać antybiotyku. Nie było spektakularnych efektów, ale udało się podnieść odporność malucha i teraz nie choruje. Wierzę, że te leki zadziałały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*