Chusty do podnośnika pacjenta- jak wybrać?

Opieka nad osobą niepełnosprawną jest trudnym zadaniem, przede wszystkim pod kątem siły fizycznej. Na szczęście dzisiaj możliwe jest korzystanie z ułatwień takich, jak podnośniki dla niepełnosprawnych. Nieodłącznym ich elementem są chusty. Do czego służą, jakie mają zalety i jak wybrać odpowiednią chustę do podnośnika pacjenta?

Podnośnik dla niepełnosprawnych- rodzaje i zastosowania

Podnośnik osobowy to urządzenie, które jest nieocenionym ułatwieniem w przemieszczaniu pacjenta między domowymi pomieszczeniami. Sprawdzają się przede wszystkim w przypadku osób, które mają poważne problemy ze swobodnym przemieszczaniem się. Podnośnik to ułatwienie zarówno dla samego pacjenta, jak i dla osoby, która się nim opiekuje. Ogromnym wsparciem w codziennej pielęgnacji chorego jest podnośnik transportowo-kąpielowy. Sterowany jest on przy użyciu pilotów, co jest wyjątkowo komfortowym rozwiązaniem. Istnieje kilka rodzajów podnośników dla osób niepełnosprawnych. Jednym z nich są podnośniki wannowe elektryczne, które posiadają poliestrowe siedzisko. Poliester nie chłonie wody i bardzo szybko wysycha, co jest ważne dla zapewnienia choremu komfortu i higieny. Innym rodzajem podnośników są podnośniki transportowo-kąpielowe, które ułatwiają podniesienie pacjenta na określoną wysokość. Tego rodzaju podnośniki mają duży udźwig, poradzą sobie więc z każdym chorym. Wiele podnośników posiada specjalną podporę dla głowy, co jest bardzo ważne w przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo czy z urazami szyi i kręgosłupa. 

Do czego służą chusty do podnośnika pacjenta?

Chusta do podnośnika pacjenta nazywana jest inaczej podwieszką czy nosidłem. Jest to elementem konstrukcji podnośnika służący do łatwego przenoszenia pacjenta z ograniczoną mobilnością. Może być stosowana przez osoby starsze czy niepełnosprawne, są także ogromnym ułatwieniem dla opiekunów tych osób. Nosidła do podnośnika rehabilitacyjnego wykonane są zwykle z poliestru, który jest materiałem trwałym, wytrzymałym i bardzo łatwym w utrzymaniu. Chusty do podnośnika pacjenta są dostępne w różnych rozmiarach i o różnym udźwigu. Niektóre z nich posiadają specjalne podparcie dla głowy. Podwieszki do podnośnika dla niepełnosprawnych bez podparcia głowy są rozwiązaniem uniwersalnym odpowiednim dla osób o ograniczonej mobilności, ale z zachowaniem kontroli nad utrzymaniem głowy. Siedziska do podnośnika jezdnego są przydatne podczas transferu z pozycji siedzącej do pozycji leżącej i na odwrót. Można je prać w pralce, co ułatwia utrzymanie ich w idealnej czystości. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa poczucie komfortu chorego, jak i opiekuna. Dzięki odpowiedniej konstrukcji siedziska, proces podnoszenia pacjentów jest o wiele wygodniejszy i wymaga zastosowania mniejszej siły. Siedziska z podparciem głowy i aluminiowym usztywnieniem dają maksymalne bezpieczeństwo. 

Dlaczego warto kupić chustę do podnośnika pacjenta?

Chusta do podnośnika pacjenta ma wiele zalet. Przede wszystkim, jest ogromnym ułatwieniem. Opiekunowie, którzy na siebie przejmują cały ciężar podczas transferu chorego np. do kąpieli często sami ulegają poważnym urazom kręgosłupa. Można temu zapobiec, stosując nosidła do podnośnika. Dzięki szybkoschnącemu materiałowi, chusta zapewnia pełne poczucie komfortu pacjenta zarówno ze stabilną górną częścią tułowia, jak i po utracie kontroli nad utrzymaniem głowy. Siedzisko dopasowane do konkretnego pacjenta stanowi bezpieczne podparcie dla jego kręgosłupa, a zarazem odciążenie dla kręgosłupa opiekuna. 

Jak wybrać odpowiednie nosidło do podnośnika pacjenta?

Przy wyborze nosidła do podnośnika pacjenta kluczowe jest zwrócenie uwagi na kilka czynników. Przede wszystkim, należy upewnić się, że dana chusta jest odpowiednia dla wagi pacjenta. Każde siedzisko ma jakąś określoną maksymalną wagę, którą może bezpiecznie utrzymać. Sprawdzenie specyfikacji technicznej jest więc kluczowe dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa osobie niepełnosprawnej. Ponadto, należy upewnić się, że dane nosidło jest w pełni kompatybilne z używanym rodzajem podnośnika. Różne podnośniki mogą wymagać zastosowania różnych rodzajów nosideł, dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie zgodności pomiędzy nimi. Nosidło powinno być odpowiednio dostosowane do wielkości pacjenta, by zapewnić mu pełen komfort podczas podnoszenia. Ważne jest także właściwe wyprofilowanie nosidła dla zapewnienia wygodnego i bezpiecznego podnoszenia. Istotny jest także materiał, z jakiego chusta jest wykonana. Warto wybierać takie materiały, ułatwią utrzymanie chusty w czystości np. poprzez możliwość prania w pralce.

Dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny


Podnośniki dla osób niepełnosprawnych wiążą się ze sporym wydatkiem. Istnieje jednak możliwość skorzystania z programu dofinansowującego. Po spełnieniu określonych warunków, możliwe jest uzyskanie nawet 95% dopłaty do podnośnika. To znacząco obniża koszty i sprawia, że zakup urządzenia jest bardziej realny. Dzięki możliwości otrzymania dużego dofinansowania, podnośniki dla osób niepełnosprawnych są coraz bardziej powszechne i dostępne nie tylko w szpitalach czy domach opieki, ale także w prywatnych domach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*