Pierwsza wizyta u ginekologa- jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa to bardzo ważny i stresujący dzień w życiu każdej młodej kobiety. Jest ona jednak niezbędna do prawidłowego rozwoju oraz profilaktyki kobiecych miejsc intymnych. Mimo swojej wagi wizyta ta często wiąże się z nerwami oraz niepokojem spowodowanym spotkaniem z lekarzem, a przecież nie ma się czego bać i specjalista jest właśnie po to, aby nam pomóc. Jak w takim razie sprawić, aby wizyta u ginekologa przeszła bez przeszkód? Czy należy się do niej w jakiś sposób przygotować, żeby było bardziej komfortowo? W dzisiejszym tekście rozwiejemy wasze wątpliwości i podpowiemy kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą wam przetrwać waszą wizytę bez stresujących sytuacji. 

Dlaczego wizyta u ginekologa bywa stresująca i jak znaleźć właściwego specjalistę? 

Kwestie intymne często są tematem tabu wśród młodych ludzi, dzieje się tak ze względu na niski poziom edukacji seksualnej w szkołach lub całkowity jej brak, nieumiejętność rozmowy z rodzicami o seksie oraz konieczność dowiadywania się wszystkiego na własną rękę wraz z rówieśnikami. Tak więc wybór odpowiedniego dla nas specjalisty może okazać się nie wcale taki trudny jak mogłoby się wydawać. Warto rozmawiać ze swoimi koleżankami i dyskretnie zapytać, czy mają już za sobą pierwszą wizytę u ginekologa oraz jak było i ewentualnie, jeśli lekarz zostanie polecony poprosić o kontakt i umówić się na wizytę. Najważniejsze, aby podczas pobytu u ginekologa czuć się pewnie i nie odczuwać skrępowania, warto w tym celu podpytać mamę, babcię, ciocie, lub koleżanki, czy może mają kogoś godnego polecenia. W końcu każda z nas musi to przejść i jest to zupełnie normalna sytuacja. Tak więc spokojnie, nie ma się czego wstydzić. 

Na co należy zwrócić uwagę podczas pierwszej wizyty u ginekologa? 

Właściwy specjalista jest ważny, jeśli w swoim otoczeniu nie możesz znaleźć nikogo z polecenia, warto rozejrzeć się i przejrzeć znane portale internetowe, w których widnieją opinie na temat lekarzy i wybrać odpowiedniego dla siebie. Na pierwszą wizytę dobrze jest wybrać kobietę ginekolog, która z założenia będzie bardziej delikatna, a pacjentka nie będzie się przy niej tak krępować jak przy mężczyźnie. Kolejną istotną sprawą, aby pacjentka czuła się komfortowo jest przede wszystkim jej strój- ważne, aby był wygodny i pozwolił na szybkie i bezproblemowe ściągnięcie dolnych części garderoby podczas badania. Kwestią, nad którą wiele kobiet się zastanawia to depilacja przed wizytą. Mówi się, że owłosienie okolic intymnych powinno być takie, jak pasuje pacjentce, jednak nie powinno utrudniać przeprowadzenia badania. Pod względem higienicznym depilacja jest jak najbardziej wskazana i na pewno nie będzie uznana za nieodpowiednie posunięcie.  

Garść przydatnych informacji przed wizytą 

Pacjentka udająca się na wizytę do ginekologa może być na każdym etapie cyklu miesiączkowego, oczywiście w trakcie miesiączki badanie będzie mogło wzbudzić dyskomfort i nie uda się przeprowadzić niektórych badań jak np. cytologii, jednak nie jest to niemożliwe. Przed wizytą konieczne jest również przygotowanie daty ostatniej miesiączki, a także przypomnienie sobie przebiegu poprzednich tak, aby ginekolog miał mniej więcej opis sytuacji i będzie mógł zrobić dokładniejszy wywiad. Jeżeli pacjentka cierpi na przewlekłe infekcje okolic intymnych tj. pieczenie, swędzenie lub upławy, również powinna o tym powiedzieć podczas wizyty. 

Jeśli interesuje Cię sprawdzony, godny zaufania ginekolog w Łodzi koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Gwarantujemy doświadczone grono specjalistów, którzy z pewnością zrobią wszystko, co w ich mocy, aby wizyta przebiegła bez zarzutu. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*