Czym jest dieta bezglutenowa i kiedy ją stosować?

Osoby, które przechodzą na dietę bezglutenową, robią to przede wszystkim ze wskazań zdrowotnych. Ten sposób żywienia jest dość restrykcyjny i wiążę się z wyeliminowaniem z codziennego menu produktów spożywczych zawierających gluten w składzie (tj. białko znajdujące się w pszenicy i jej odmianach). Jakie są przykładowe produkty bez glutenu? Czy każdy człowiek może przejść na dietę bezglutenową?

Dieta bez glutenu, czyli jaka?

Dieta bezglutenowa zaliczana jest do diet eliminacyjnych, czyli takich, które polegają na wyłączeniu jednego produktu lub całej grupy produktów, które szkodzą danej osobie. Tak więc bezglutenowa dieta zawiera wyłącznie produkty bez glutenu w składzie. Kto może ją stosować? Jak podkreślają dietetycy kliniczni, na dietę bez glutenu przechodzą dorośli, młodzież i dzieci (najczęściej ze zdiagnozowaną celiakią). Czym tak właściwie jest gluten? To substancja, która w około 90% składa się z białek obecnych w niektórych zbożach. Zgodnie z zasadami tej popularnej w ostatnich latach diety eliminacyjnej, trzeba wyeliminować z jadłospisu produkty spożywcze zawierające pszenicę, orkisz, żyto, jęczmień i ich przetworzone postaci. 

Czy każdy może być na diecie bezglutenowej?

Można powiedzieć, że obecnie panuje moda na unikanie glutenu. Tymczasem osoby, które nie mają nietolerancji lub alergii na ten składnik, nie powinny wyłączać go z jadłospisu. Złym pomysłem jest stosowanie diety bez glutenu na własną rękę, gdyż łatwo wtedy o różne niedobory pokarmowe. Zmiana sposobu odżywiania powinna być zawsze wprowadzona w porozumieniu z dietetykiem klinicznym, po wykonaniu odpowiednich badań. Warto mieć świadomość, że dieta bezglutenowa nie powinna być stosowana przez osoby zdrowe, które nie mają ku temu żadnych wskazań medycznych.

Kiedy należy stosować dietę bezglutenową?

Przejście na dietę bezglutenową powinny rozważyć osoby ze zdiagnozowaną chorobą Duhringa. Jest to schorzenie dermatologiczne o podłożu autoimmunologicznym. Jakie są objawy tej jednostki chorobowej? Pacjenci obserwują zmiany skórne na łokciach, karku, kolanach i owłosionej skórze głowy. Spożywanie produktów bezglutenowych jest zalecane także przy innej chorobie autoimmunologicznej, jaką jest celiaka. Przypadłość ta niszczy kosmki jelitowe, które odpowiadają za wchłanianie składników pokarmowych przez jelita, co prowadzi do niedoborów w organizmie. Wdrożenie diety bezglutenowej zwykle łagodzi dokuczliwe objawy celiaki, takie jak m.in.: biegunki, bóle brzucha, wymioty, nudności, zaparcia. Osoby, które mają rozpoznaną alergię na gluten, również powinny wyeliminować z menu pokarmy z tym składnikiem. Ścisłe przestrzeganie diety opartej na produktach bezglutenowych jest też wskazane u osób z nieceliakalną nietolerancją glutenu. 

Produkty bez glutenu – jak rozpoznać je w sklepie?

Jaki jest przykładowy produkt bezglutenowy? Jeśli chodzi o pokarmy, które nie zawierają tego składnika naturalnie, są np. różne owoce i warzywa, ryż, gryka, kukurydza, orzechy, jaja, ziemniaki, soja, tapioka, płatki ryżowe, płatki kukurydziane, mąka ziemniaczana, amarantus, rośliny strączkowe, mięso, kasza jaglana z prosa. Można w prosty sposób znaleźć produkty bez glutenu na sklepowych półkach, gdyż mają na opakowaniu charakterystyczny symbol przekreślonego kłosa. Oczywiście za produkty bezglutenowe uznawane są też te przetworzone (zawartość glutenu poniżej 20 mg/kg). Jest to np. pieczywo bezglutenowe, mąki bezglutenowe, ciastka bezglutenowe. Czego unikać będąc na diecie bezglutenowej? W jadłospisie nie powinna znaleźć się m.in.: pszenica, jęczmień, żyto, pszenżyto, białe pieczywo, kasza manna, kasza jęczmienna, typowe mąki, makarony zbożowe. Zabronione są też wypieki z białej mąki, wszelkie ciasteczka, ciasta, słodkie bułki, dania mączne typu naleśniki, kluski, pierogi. Natomiast w wielu sklepach można już znaleźć ich bezglutenowe alternatywy. Na liście niedozwolonych napojów znajduje się piwo, kawa zbożowa, kakao. Gluten może być też obecny w aromatyzowanych mieszankach herbat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*